skip to Main Content

TISKOVÉ ZPRÁVY

Kultivované maso se možná již brzy stane součástí PET FOOD*

Český start-up Bene Meat Technologies disponuje potřebnou technologií k jeho výrobě a počátkem roku 2023 zažádá o její schválení v USA a EU 

Praha, 10. 1. 2023 

Celosvětový závod o první sériově vyráběný produkt v oblasti kultivovaného masa** může mít překvapivého vítěze. Prvním ekonomicky smysluplným a ve velkém vyráběným produktem totiž s největší pravděpodobností bude krmení pro domácí mazlíčky!  

“Chutný, kvalitní a vizuálně atraktivní steak je svatým grálem ve vývoji kultivovaného masa. Na výzkumné cestě za tímto sofistikovaným finálním produktem však naše firma generuje velké množství poznatků a produktů s možností nového využití. Tyto produkty nebyly naším původním cílem, ale nyní se stávají rovnocennou prioritou. Intenzivně se proto věnujeme technologii výroby surovin pro krmivo určené domácím mazlíčkům,“ vysvětluje Roman Kříž, CEO českého výzkumného projektu Bene Meat Technologies (BMT). 

Trh dává BMT za pravdu. Produkce krmiv pro domácí zvířata je energeticky a ekologicky náročná, při své velikosti je zodpovědná za 25 % uhlíkové stopy v oblasti chovu zvířat. Dle posledního průzkumu zveřejněném v Harvard Dataverse, vnímá tento aspekt kriticky více než 50 % chovatelů, kteří z 90 % pravidelně podávají živočišná krmiva.  

Téměř 40 % majitelů domácích zvířátek pak problematicky vnímá etický rozměr chovu a porážky zvířat a 50 % by rádo krmilo své mazlíčky eticky a environmentálně nezávadným krmivem na bázi kultivovaného masa (KM).  

Podle nedávno provedeného českého průzkumu*** na toto téma je v ČR číslo podobné – 48 % respondentů by KM v PET FOOD dávalo přednost kvůli zdravotní nezávadnosti, 36 % věří ve vyšší kvalitu surovin a 27 % shodně uvedlo jako důvod ke koupi etické a ekologické aspekty výroby.  

Je však na změnu připraven trh výrobců krmiv? “Podle našich zjištění čelí toto odvětví celé řadě výzev, ať jde o rostoucí regulaci trhu ve smyslu nároků na kvalitu, kolísající ceny vstupů, komplikované dodavatelské toky či kontaminaci produktů v rámci výrobního procesu”, vysvětluje Roman Kříž. “Chceme výrobcům PET FOOD nabídnout technologii, díky níž vyrobí v bioreaktoru klíčové složky finálního krmiva, a to ekonomicky, efektivně, humánně, s konstantní kvalitou a bez nutnosti spoléhat na dodavatele,” dodává. 

BMT nyní dokončuje vývoj technologie pro škálovatelnou**** výrobu hlavní složky krmiv na bázi živočišných buněčných linií. V této fázi by vědecký tým již rád zapojil relevantní výrobce PET FOOD, aby byl výsledný produkt kompatibilní s jejich požadavky produktově i procesně.  

“Věříme, že náš produkt ve formě zcela škálovatelné technologie splní všechny potřeby producentů krmiv – dodáme ekonomickou a spolehlivou technologii k výrobě vstupní suroviny pro zvířecí krmiva, která bude splňovat nejvyšší nároky na ochranu životního prostředí, humánnost a nutriční hodnoty. To vše dohromady, společně s know-how producentů krmiv povede k rozšíření nabídky pro milovníky zvířat i řešení jejich současných problémů s produkcí,“ uzavírá Roman Kříž 

 

* PET FOOD – krmivo pro domácí mazlíčky 

**Kultivované masotermín označující maso (zahrnující svalové buňky, tukové buňky, pojivové tkáně, krev a další složky) produkované kultivací zvířecích buněk, nikoli porážkou živého zvířete. (Zdroj: New Harvest – výzkumný ústav, který má za cíl urychlit pokrok v buněčném zemědělství) 

***Průzkum říjen 2022 – Nms market research, říjen 2022  

****Škálovatelný – produkt vyráběný v masovém měřítku i standardizované kvalitě a schopný reagovat na proměny trhu. 

Bene Meat Technologies 

Česká startupová firma založená v roce 2020 se zaměřením na vývoj a komercionalizaci kultivovaného masa v potravinářství i krmivářském průmyslu. Jde o sesterskou firmu společnosti BTL Medical Technologies, která je předním výrobcem přístrojů v oblasti estetické medicíny, fyzioterapie a kardiologie. V současné době Bene Meat zaměstnává mezinárodní tým více než 60 výzkumníků a vývojářů.  BMT usiluje o vývoj technologie produkující kultivované maso formou množení živočišných buněk bez použití surovin z usmrcených zvířat a zároveň umožňující provozovatelům nabídnout tento produkt za ceny dostupné spotřebitelům.   

Kontakt pro média: 

Jana Balharová
jana.balharova@amic.cz
606 671 116    

more articles

Otevřený dopis na Evropskou komisi

Kultivované maso, inovace v oblasti udržitelnosti a etiky, čelí spekulacím o budoucnosti kvůli iniciativě zakázat výrobky z něj v Itálii. Společnost Bene Meat Technologies reagovala otevřeným dopisem na Evropskou komisi dne 23. ledna 2024, přičemž se zavázala vést expertní diskuzi a být partnerem při posuzování rizik. Cílem je mimo jiné zajistit, aby informace byly přístupné nejen odborníkům, ale i široké

Více informací »

Warwick Economics Summit (WES) 2024: Jaká je budoucnost kultivovaného masa?

WES je mezinárodní fórum, které je pořádané studenty a poskytuje prostor pro networking s inspirativními odborníky a profesionály z různých odvětví, stejně jako s lidmi z byznysového světa. Summit má společenský přesah a zabývá se významnými globálními otázkami. Jedním z témat letošního ročníku byla „Role kultivovaného masa v udržitelném potravinovém systému“. V panelové diskusi skupiny odborníků vystoupil i Roman Kříž,

Více informací »

Bene Meat Technologies jako první na světě získal povolení vyrábět a prodávat kultivované maso jako krmivo pro psy a kočky

Světové prvenství vyrábět a prodávat kultivované maso pro potřeby PET FOOD získal dne 7.11.2023 český start-up Bene Meat Technologies (BMT).  Získanou registrací od evropské Feed Materials Register se stává jediným subjektem na světě, který může tento produkt pro potřeby PET FOOD vyrábět a prodávat.   Krmivo pro domácí mazlíčky bude díky kultivovanému masu* plné čistých a kvalitních živočišných bílkovin, a přitom

Více informací »
Back To Top