skip to Main Content

TISKOVÉ ZPRÁVY

České Bene Meat Technologies vyvíjí technologii výroby kultivovaného masa*

Výzkum české společnosti Bene Meat Technologies má za cíl vyvinout technologii produkce kultivovaného masa v průmyslovém měřítku za spotřebitelsky přijatelnou cenu. Kultivované maso má mít stejné vlastnosti jako maso z živých zvířat a je odpovědí na etické, ekologické a zdravotní výzvy související s konvenčními velkochovy zvířat. 

Společnosti Bene Meat Technologies se již podařilo vyvinout první vzorky svalových buněk vyprodukovaných v laboratorním prostředí v ČR, čímž dosáhla prvního milníku na cestě ke kultivovanému masu (KM). 

KM je zcela funkční odpovědí na etické, ekologické a zdravotní výhrady stále většího množství lidí ve vyspělých zemích vůči produkci masa v konvenčních chovech. Lidé odmítající maso se obracejí k jeho rostlinným náhražkám, které zažívají boom. Kultivované maso však NENÍ NÁHRAŽKOU masa, ale jeho plnohodnotnou alternativou.  

„Vyvíjíme technologii k výrobě plnohodnotné alternativy masa. Alternativy zdravější, kontrolované a kontrolovatelné. Proč nahradit maso, když můžeme nahradit zvířata, která jsou dnes kvůli masu chovány v nevyhovujících podmínkách a umírají ve stresu?“ ptá se Roman Kříž, předseda představenstva Bene Meat Technologies. 

KM vyrobené množením živočišných buněk v laboratorních podmínkách bude energeticky, chuťově, a strukturou vláken identické s masem z živých zvířat. Nebude obsahovat medicínská residua (antibiotika, antiparazitika, aditiva) podávaná v konvenčních chovech a nebudou kvůli němu umírat zvířata.  

„Jde o to, kdo jako první představí takovou technologii, která dokáže vyrobit KM za cenu srovnatelnou s náklady v konvenčních chovech. V tu chvíli bude pro producenty masových výrobků i spotřebitele eticky i ekonomicky přijatelnější odebírat a konzumovat kultivované maso. Podle mě se tak stane v řádu několika let,“ odhaduje Roman Kříž.  

Bene Meat Technologies je první český startup zaměřený na vývoj kultivovaného masa, který spolupracuje s renomovanými vědeckými institucemi v ČR i EU. Významnou roli tohoto biotechnologického oboru potvrzují i masivní celosvětové investice mířící do startupů zabývajících se vývojem těchto technologií.   

*Kultivované maso = termín označující maso (zahrnující svalové buňky, tukové buňky, pojivové tkáně, krev a další složky) produkované kultivací zvířecích buněk, nikoli porážkou živého zvířete. (Zdroj: New Harvest – výzkumný ústav, který má za cíl urychlit pokrok v buněčném zemědělství.) 

Bene Meat Technologies 

Česká startupová firma zaměřená na výzkum a vývoj technologie pro výrobu kultivovaného masa v průmyslovém měřítku. Mezinárodní tým složený z mladých i zkušených vědců úzce spolupracující s renomovanými institucemi. BMT usiluje o vývoj technologie produkující kultivované maso formou množení živočišných buněk bez použití surovin z usmrcených zvířat a zároveň umožňující provozovatelům nabídnout tento produkt za ceny dostupné spotřebitelům.  

Kontakt pro media: 

Jana Balharová
jana.balharova@amic.cz
606 671 116 

more articles

Otevřený dopis na Evropskou komisi

Kultivované maso, inovace v oblasti udržitelnosti a etiky, čelí spekulacím o budoucnosti kvůli iniciativě zakázat výrobky z něj v Itálii. Společnost Bene Meat Technologies reagovala otevřeným dopisem na Evropskou komisi dne 23. ledna 2024, přičemž se zavázala vést expertní diskuzi a být partnerem při posuzování rizik. Cílem je mimo jiné zajistit, aby informace byly přístupné nejen odborníkům, ale i široké

Více informací »

Warwick Economics Summit (WES) 2024: Jaká je budoucnost kultivovaného masa?

WES je mezinárodní fórum, které je pořádané studenty a poskytuje prostor pro networking s inspirativními odborníky a profesionály z různých odvětví, stejně jako s lidmi z byznysového světa. Summit má společenský přesah a zabývá se významnými globálními otázkami. Jedním z témat letošního ročníku byla „Role kultivovaného masa v udržitelném potravinovém systému“. V panelové diskusi skupiny odborníků vystoupil i Roman Kříž,

Více informací »

Bene Meat Technologies jako první na světě získal povolení vyrábět a prodávat kultivované maso jako krmivo pro psy a kočky

Světové prvenství vyrábět a prodávat kultivované maso pro potřeby PET FOOD získal dne 7.11.2023 český start-up Bene Meat Technologies (BMT).  Získanou registrací od evropské Feed Materials Register se stává jediným subjektem na světě, který může tento produkt pro potřeby PET FOOD vyrábět a prodávat.   Krmivo pro domácí mazlíčky bude díky kultivovanému masu* plné čistých a kvalitních živočišných bílkovin, a přitom

Více informací »
Back To Top