Produkt, na který čeká celý svět – kultivované maso (KM*) za přijatelnou cenu, chuťově i výživově plně nahrazující maso z konvenčních chovů. Český startup Bene Meat Technologies se chce při vývoji kultivovaného masa obejít BEZ fetálního bovinního séra (FBS**), aby vytvořil plnohodnotný produkt nevzbuzující etické kontroverze.
Vedoucím projektu je Roman Kříž, vědecký tým vede Jiří Janoušek. Projekt Bene Meat Technologies (BMT) vznikl v minulém roce jako reakce na rostoucí společenskou aktuálnost témat navázaných na konvenční chovy:
– Ekologie (náročnost ekologických aspektů konvenčních chovů)
– Udržitelnost (rostoucí konzumace masa ve světě)
– Etika (masové zabíjení zvířat v civilizovaném světě, problematika chovu)
– Zdravotní aspekty (rezidua v mase – antibiotika, antiparazitika, hormony
Podle průzkumu agentury NMS Market Research z října 2020 více než třetina Čechů považuje KM za etické, 30 % si myslí, že jeho budoucí produkce zvýší ochranu přírody, 56 % je nakloněno konzumaci KM a za srovnatelnou cenu s masem z konvenčních chovů by si jej kupovala třetina dotázaných. Vzhledem k tomu, že v Česku je pouze 10 % vegetariánů (v Západní Evropě 25 %), jsou tato zjištění pro budoucí produkci KM velmi příznivá.
BMT nemůže zahraničním startupům konkurovat objemy financí od investorů a časovým náskokem, ale jeho silná konkurenceschopnost je ve formě a vedení vědeckého týmu. Ten se skládá z mladých vědců, vedení týmu funguje lineárně a pracuje se na více částech vývoje současně (kultivační médium, recyklace média, množení kmenových buněk, diferenciace kmenových buněk, bioreaktory, kultivační roztok).
Tým BMT již dosáhl významného milníku ve výzkumu – vypěstoval první vzorky svalových buněk vyprodukovaných v laboratorním prostředí v ČR.
„Vyvíjíme technologii k výroběplnohodnotné alternativy masa. Alternativy zdravější, kontrolované a kontrolovatelné. Proč nahradit maso, když můžeme nahradit zvířata, která jsou dnes kvůli masu chována v nevyhovujících podmínkách a umírají ve stresu?“ ptá se Roman Kříž, předseda představenstva Bene Meat Technologies.
Konkurenční firmy, které se v zahraničí alternativám masa až dosud věnují, lze dle marketingové komunikace rozdělit na 3 typy:
1. Startupy zabývající se kultivovaným masem, které pravidelně oznamují milníky ve vývoji a tímto lákají investory k dalším masovým investicím do výzkumu
2. Firmy, které vyrábí a prodávají rostlinné náhražky masa
3. Firmy bombasticky představující „reálný výsledek“, jako např. singapurský prodej „umělého masa“ (viz https://www.euro.cz/byznys/cesti-vedci-vyvijeji-technologii-na-levnejsi-vyrobu-umeleho-masa). V tomto případě se o pravé kultivované maso nejedná, obsahuje totiž rostlinné proteiny.
BMT jde odlišným směrem – soustředí se na výzkum, nepoužívá , cílem je technologie k výrobě opravdového kultivovaného masa. Ne rostlinné náhražky, ne hybrid mezi rostlinnou náhražkou a KM. Ale KM vyrobené množením živočišných buněk v laboratorních podmínkách, které bude energeticky, chuťově, a strukturou vláken identické s masem z živých zvířat. bude energeticky, chuťově, a strukturou vláken identické s masem z živých zvířat.
*Kultivované maso = termín označující maso (zahrnující svalové buňky, tukové buňky, pojivové tkáně, krev a další složky) produkované kultivací zvířecích buněk, nikoli porážkou živého zvířete. (Zdroj: New Harvest – výzkumný ústav, který má za cíl urychlit pokrok v buněčném zemědělství.)
** FBS (fetální bovinní sérum) = součást živného média, iniciuje buňky k dělení, a tedy i růst celé kultury. FBS se získává ze zvířecích embryí.
Bene Meat Technologies
Česká startupová firma zaměřená na výzkum a vývoj technologie pro výrobu kultivovaného masa v průmyslovém měřítku. Mezinárodní tým složený z mladých i zkušených vědců úzce spolupracující s renomovanými institucemi. BMT usiluje o vývoj technologie produkující kultivované maso formou množení živočišných buněk bez použití surovin z usmrcených zvířat a zároveň umožňující provozovatelům nabídnout tento produkt za ceny dostupné spotřebitelům.
Kontakt pro media:
Jana Balharová
jana.balharova@amic.cz
tel.: +420 606 671 116