Český start-up Bene Meat Technologies (BMT) jako první ve střední a východní Evropě vyvíjí technologii produkce kultivovaného masa (KM*) v průmyslovém měřítku za spotřebitelsky přijatelnou cenu. Vedoucí projektu Roman Kříž představí výzkum na říjnové konferenci Plant-Powered Perspectives Slovakia, jež se zaměřuje na trendy a novinky v oblasti rostlinných potravin a alternativních živočišných produktů.
Vědecký tým BMT začátkem letošního roku představil zásadní milník ve vlastním vývoji KM, a to úspěšnou kultivaci svalových buněk v laboratorním prostředí. Bez tohoto významného úspěchu by byl další vývoj technologie bezpředmětný. BMT již nyní zvládá kultivaci potřebných hovězích buněk v definovaných médiích, dalším cílem je každou buňku namnožit alespoň 50x.
BMT ve svém výzkumu na rozdíl od ostatních projektů cíleně odmítá používání neetického fetálního bovinního séra (FBS**).
BMT nechce ve výzkumu kompromisy, jako je například míchání buněk s rostlinnými proteiny. Má v úmyslu zcela nahradit „hospodářská zvířata“ na všech úrovních. „Vyvíjíme technologii k výrobě plnohodnotné alternativy masa. Alternativy zdravější, kontrolované a kontrolovatelné. Proč nahradit maso, když můžeme nahradit zvířata, která jsou dnes kvůli masu chovány v nevyhovujících podmínkách a umírají ve stresu?“ ptá se Roman Kříž.
Momentálně je BMT v procesu specifikace technologie bioreaktorů*** určených k masové produkci hovězích buněk. BMT má v plánu začít s bioreaktory o menším objemu. V nich využije poznatky z procesu množení buněk v dynamicky se měnícím prostředí. Toto dynamické prostředí je totiž přirozené pro růst svalů v živém zvířeti. Získané poznatky bude v druhé fázi zapotřebí přenést do bioreaktorů o větších objemech, schopných produkovat řádově tuny KM denně.
„Na konstrukci maloobjemových reaktorů spolupracujeme s odborníky z VŠCHT v Praze, společný vývoj velkoobjemových bioreaktorů dle našich požadavků realizujeme se švýcarskou firmou Bioengineering,“ doplňuje Roman Kříž.
První prototypy nízkokapacitních bioreaktorů určených k testům koncepce proliferace buněk a recyklace média, by měly být hotové během pár týdnů. Pokud budou výsledky uspokojující, prototypy velkých bioreaktorů se otestují ke konci tohoto roku.
Finální bioreaktory by měly produkovat nejméně deset tun buněk denně. Ty budou v dalším procesu využity pro výrobu svalové tkáně srovnatelné s tkání živého zvířete.
Další tým výzkumníků BMT se zaměřuje na vývoj levného alternativního média****, které může nahradit standardní média používaná v tkáňových laboratořích.
„Potřebujeme médium bohatší na živiny pro buňky, abychom získali konkurenceschopnou cenu produktu,“ říká Hana Raschmanová z BMT, zodpovědná za tento směr výzkumu.
V čele vědeckého týmu BMT stojí mladý biolog Jiří Janoušek. Tým funguje lineárně a je složen z mladých mezinárodních výzkumných pracovníků, kteří jsou silně motivováni k dosahování nových řešení. „Počítáme s vnitřní motivací každého jednotlivce v týmu. Všichni vědí, že jsou součástí něčeho, v čem můžeme být nejlepší na světě,“ vysvětluje Jiří Janoušek.
Výzkum kultivovaného masa je odpovědí na celosvětovou poptávku po mase, která kvůli vysoké produkci v konvenčních chovech přináší negativní etické a ekologické důsledky.
Rostlinné alternativy masa také nejsou plnohodnotným řešením. Nejenže neposkytují potřebné živočišné bílkoviny, ale i požadovaná půda pro hromadnou rostlinnou výrobu přináší ekologické a finanční problémy. Podle posledního průzkumu OSN je navíc pouze 30 % světové populace ochotno nahradit maso rostlinnými alternativami.
*Kultivované maso = termín označující maso (zahrnující svalové buňky, tukové buňky, pojivové tkáně, krev a další složky) produkované kultivací zvířecích buněk, nikoli porážkou živého zvířete. (Zdroj: New Harvest – výzkumný ústav, který má za cíl urychlit pokrok v buněčném zemědělství.)
** FBS (fetální bovinní sérum) = součást živného média, iniciuje buňky k dělení, a tedy i růst celé kultury. FBS se získává ze zvířecích embryí.
*** Bioreaktor = umělé zařízení sloužící ke kultivaci živočišných buněk.
**** Médium = vodní roztok obsahující živiny.
Bene Meat Technologies
Česká startupová firma zaměřená na výzkum a vývoj technologie pro výrobu kultivovaného masa v průmyslovém měřítku. Mezinárodní tým složený z mladých i zkušených vědců úzce spolupracující s renomovanými institucemi. BMT usiluje o vývoj technologie produkující kultivované maso formou množení živočišných buněk bez použití surovin z usmrcených zvířat a zároveň umožňující provozovatelům nabídnout tento produkt za ceny dostupné spotřebitelům.
Kontakt pro media:
Jana Balharová
jana.balharova@amic.cz
tel.: +420 606 671 116