skip to Main Content

TISKOVÉ ZPRÁVY

Bene Meat Technologies jako první na světě získal povolení vyrábět a prodávat kultivované maso jako krmivo pro psy a kočky

Světové prvenství vyrábět a prodávat kultivované maso pro potřeby PET FOOD získal dne 7.11.2023 český start-up Bene Meat Technologies (BMT).  Získanou registrací od evropské Feed Materials Register se stává jediným subjektem na světě, který může tento produkt pro potřeby PET FOOD vyrábět a prodávat.  

Krmivo pro domácí mazlíčky bude díky kultivovanému masu* plné čistých a kvalitních živočišných bílkovin, a přitom kvůli jeho výrobě nemusí zemřít jediné zvíře. Díky PET FOOD** s kultivovaným masem již nebudou majitelé a výrobci muset dělat kompromisy ohledně chutě, výživy a kvality krmiva. Ze všech těchto důvodů je získaná registrace k výrobě a prodeji kultivovaného masa pro svět výrobců PET FOOD a majitelů zvířat významným milníkem.  

Rozsah úspěchu Bene Meat Technologies 

Start-up se sídlem v Praze pracuje na vývoji a technologii výroby kultivovaného masa od roku 2020 v osmdesátičlenném mezinárodním týmu vědců. Od svého založení má jediného investora, mezinárodně úspěšnou skupinu BTL, podnikající v oboru medicínských přístrojů. 

Již po třech letech přichází fantastický úspěch v podobě registrace technologie a výrobku. „Jsme nadšeni, že jsme dosáhli registrace nové suroviny od evropského Feed Materials Register, závazném pro celou Evropskou unii; toto prvenství je začátek naší cesty zahrnující výrobu a prodej dalších forem kultivovaného masa,” uvádí Roman Kříž, CEO Bene Meat Technologies 

„Víme, že jsme se v této fázi výzkumu trefili do potřeb výrobců PET FOOD, kteří neustále hledají eticky a ekonomicky smysluplné cesty, aby svými výrobky uspokojili své náročné zákazníky, majitele domácích zvířat. A my osobně jsme nadšeni, že poprvé v historii nabízíme kvalitní alternativu masa bez zabíjení zvířat za konkurenceschopnou cenu,“ dodává. 

Výhody kultivovaného masa 

Hlavní výhody spočívají ve zdravotní nezávadnosti, kvalitě vstupních surovin a vyřešením etického problému, odkud živočišné bílkoviny obsažené v PET FOOD pochází.  

Produkt (KM) je totiž vyroben laboratorně v bioreaktorech; vyrábí se nenásilným odebráním buněk z živého zvířete a jejich následným pěstováním v médiu bohatém na živiny. Buňky „rostou“, kultivované maso se poté texturuje a tvaruje do požadované podoby. A co je pro trh zásadní – BMT vyvinul technologii k výrobě kultivovaného masa tak, aby byla výsledná cena konkurenceschopná s cenami produktů vyrobených z tradičně získávaných surovin. 

Kultivované maso jako konkurenční výhoda pro výrobce PET FOOD 

Psům a kočkám kultivované maso chutná, protože se jedná o opravdové maso, ne o jeho náhražku.  Výrobci krmiv na kultivovaném mase ocení kontrolovatelnou výrobu, čistotu výsledného produktu a možnost použít jej pro jakýkoli typ finálního výrobku. Technologie BMT je totiž schopna přizpůsobit se jakýmkoli požadavkům výrobce na výsledný typ krmiva. Je unikátní v tom, že řeší všechny aspekty výroby a výslednou cenu – nabízí surovinu plně využitelnou ve výrobě, a to komplexně z hlediska kvality, dostupné ceny i požadovaného množství. 

„Díky získané registraci nám již nic nebrání v dalších krocích, jednáme s výrobci krmiv, abychom tento úžasný výrobek dostali do produkce,“ přibližuje nejbližší plány Tomáš Kubeš, Head of Strategic Projects. 

Vzhledem k čistotě vyrobeného živočišného proteinu v kultivovaném mase navíc existuje reálný předpoklad, že z něj psi a kočky budou prospívat lépe než z krmiv vyrobených z tradičních surovin z živých zvířat. 

Kultivované maso od BMT a jeho další vývoj 

Registrace k výrobě a prodeji kultivovaného masa dává naději na blízkou budoucnost, ve které budou majitelé mazlíčků moci dopřát svým mazlíčkům to nejlepší krmivo. Krmivo s čistou bílkovinou a vysokou etickou hodnotou. 

„Těšíme se na spolupráci s výrobci, pro ně a jejich zákazníky to děláme. Etické principy vždy patřily k hlavním důvodům, proč BMT začal vyvíjet technologii na výrobu kultivovaného masa. Tento úspěch je pro nás velmi osobní, jsme přesvědčeni o tom, že by kvůli spotřebě lidí, potažmo jejich mazlíčků, neměla umírat zvířata. A výrobci mají díky existenci našeho produktu jedinečnou šanci získat bezprecedentní konkurenční výhodu na trhu,“ uzavírá CEO Roman Kříž. 

Kdy se PET FOOD s obsahem kultivovaného masa objeví na trhu, závisí na dohodě s výrobci. Vzorové výrobky budou k dispozici již na začátku roku 2024, v obchodech se produkty pro mazlíčky dají reálně očekávat ve stejný rok.  

Podpora třetích stran  

Registraci kultivovaného masa pro PET FOOD oceňuje i komunita aktivistů. „Je nesmírně vítané, že se nabízí nový druh masa z kmenových buněk vypěstovaných v bioreaktoru jako mnohem udržitelnější alternativa,“ říká Philip Lymbery, globální výkonný ředitel organizace Compassion in World Farming International (CIWF). Jejich cílem je reforma potravinářského a zemědělského systému a zavedení humánnějších, spravedlivějších a udržitelnějších podmínek v živočišné výrobě. „Je opravdu dobrou zprávou, že se na trh dostává maso vyrobené bez ubližování zvířatům,“ dodává. 

**Kultivované masotermín označující maso (zahrnující svalové buňky, tukové buňky, pojivové tkáně, krev a další složky) produkované kultivací zvířecích buněk, nikoli porážkou živého zvířete. (Zdroj: New Harvest – výzkumný ústav, který má za cíl urychlit pokrok v buněčném zemědělství) 

* PET FOOD – krmivo pro domácí mazlíčky 

Bene Meat Technologies 

Česká startupová firma založená v roce 2020 se zaměřením na vývoj a komercionalizaci kultivovaného masa v potravinářství i krmivářském průmyslu. Hlavním investorem je skupina BTL, která je celosvětovým výrobcem přístrojů pro kardiologie, fyzioterapii a estetickou medicínu. V současné době Bene Meat zaměstnává mezinárodní tým více než 80 výzkumníků a vývojářů.  BMT usiluje o vývoj technologie produkující kultivované maso formou množení živočišných buněk bez použití surovin z usmrcených zvířat a zároveň umožňující provozovatelům nabídnout tento produkt za ceny dostupné spotřebitelům.   

Kontakt pro média:

media@benemeat.com
606 671 116    

more articles

Bene Meat Technologies jako první na světě získal povolení vyrábět a prodávat kultivované maso jako krmivo pro psy a kočky

Světové prvenství vyrábět a prodávat kultivované maso pro potřeby PET FOOD získal dne 7.11.2023 český start-up Bene Meat Technologies (BMT).  Získanou registrací od evropské Feed Materials Register se stává jediným subjektem na světě, který může tento produkt pro potřeby PET FOOD vyrábět a prodávat.   Krmivo pro domácí mazlíčky bude díky kultivovanému masu* plné čistých a kvalitních živočišných bílkovin, a přitom

Více informací »

Kultivované maso se možná již brzy stane součástí PET FOOD*

Český start-up Bene Meat Technologies disponuje potřebnou technologií k jeho výrobě a počátkem roku 2023 zažádá o její schválení v USA a EU  Praha, 10. 1. 2023  Celosvětový závod o první sériově vyráběný produkt v oblasti kultivovaného masa** může mít překvapivého vítěze. Prvním ekonomicky smysluplným a ve velkém vyráběným produktem totiž s největší pravděpodobností bude krmení pro domácí mazlíčky!   “Chutný, kvalitní a vizuálně

Více informací »

České Bene Meat Technologies vyvíjí technologii výroby kultivovaného masa*

Výzkum české společnosti Bene Meat Technologies má za cíl vyvinout technologii produkce kultivovaného masa v průmyslovém měřítku za spotřebitelsky přijatelnou cenu. Kultivované maso má mít stejné vlastnosti jako maso z živých zvířat a je odpovědí na etické, ekologické a zdravotní výzvy související s konvenčními velkochovy zvířat.  Společnosti Bene Meat Technologies se již podařilo vyvinout první vzorky svalových buněk vyprodukovaných v laboratorním prostředí v ČR,

Více informací »
Back To Top